fbpx

Ankara’da Çocuklarla Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

Eğitimci yazar Şefika Onu Akatay tarafından düzenlenen Ankara’da çocuklar için yaratıcı yazarlık atölyesinin yeni dönemi 15 Aralık cumartesi günü başlıyor.
Ankara Çayyolu’ndaki Batı Sanat Atölyesi’nde düzenlenecek olan Yaratıcı Yazarlık Atölyesi 9- 12 yaş arasındaki çocuklar için hazırlandı. Altı hafta sürecek olan eğitimlerde ilk hafta yaratım sürecini kavrama, hayalleri kâğıda dökebilme, yazım türleri, öyküye giriş gibi konular ele alınacak. 2. hafta Macera, polisiye, fantastik, gerilim, komedi, bilimkurgu, aşk, tarih, fabl, senaryo türlerinin tanıtılmasının ardından, örnekler üzerinde çalışma yapılacak. 3. hafta Taslak oluşturma, ana ve yan temalar, öyküyü kurgulama (olay örgüsü), isim bulma konuları işlenecek. 4. hafta Betimleme teknikleri ve üslup belirleme, öyküde bakış açısı, anlatıcı dili oluşturma, akıcı diyalog yazımı, duyguların ifadesi gibi konuların ele alınacağı atölyede, 5. hafta Karakter yaratma, ana ve yan karakterler oluşturma ve öyküye yerleştirme, mekan ve zaman belirleme/betimleme, çarpıcı ‘son’ oluşturma ele alındıktan sonra son hafta yazılan öykülerin değerlendirilmesi yapılacak.
Ankara Çayyolu’ndaki Batı Sanat Atölyesi’nde düzenlenecek olan 9-12 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’nin eğitmeni, www.yaraticiyazarlik.net sitesinin de editörlerinden olan eğitimci yazar Şefika Onu Akatay, atölye ile ilgili olarak şunları söyledi: “Güzel hayaller, muhteşem bir zekânın işaretidir… Yazınsal ifade gücünü erken yaşlarda kazanabilen çocuklar, başta eğitim hayatları olmak üzere hemen her alanda fark yaratırlar. Yazabilmek, hayal dünyasının hep taze kalmasını sağlar. Dünyayı değiştirebilecek olan ruhlar işte bu çocuklardır…”
Kurs hakkında ayrıntılı bilgi için: 0532 644 2540

(www.yaraticiyazarlik.net / 10 Aralık 2018)

Yaratıcı Yazarlık 154 Adet Yazı
Yaratıcı Yazarlık, esasında birçok kişinin kafasındaki yazar imajının kendisidir. Yani kurguladığı veya gerçeğe dayalı bir konuyu kurgulayarak roman, hikaye vb. edebi türde ifade etmen uğraşı. Yaratıcı yazarlar sıklıkla “tıkanma” veya “kısırlaşma” denilen dönemlere girerler. Yazarken zorluk yaşarlar. Bu zamanlarda onlara yol gösterecek teknikler, moral verecek alıntılar ve fikir verecek yerli veya yabancı yazarların deneyimleri bu sitede Türkçe olarak yer alacak.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap!