fbpx

Engellilere Yaratıcı Yazarlık Kursu

Yaratıcı Yazarlık .net sitesi olarak Türkiye Sakatlar Derneği Çorlu Şubesi üyesi engelliler ve engelli yakınlarıyla Yaratıcı Yazarlık Atölyesine başladık.  Gönüllü eğitmenliğini sitemiz editörü Seyfi Genç‘in yaptığı atölye, her hafta cumartesi günleri 14-17 saatleri arasında yapılıyor.

8 Eylülde başlayan atölyede şimdiye kadar gün toplam 12 saat ders yapıldı. İlk hafta yaratıcılık nedir, yazmak öğretilir mi, yazma rutini oluşturma gibi temel konuların yanı sıra cümle ve yazmaya zorlama çalışmaları yapıldı. İkinci hafta karakter ve tip konusu ele alındı. Üçüncü hafta öyküde mekan konusu, dördüncü hafta ise diyalog yazımı konusu ele alındı. Her hafta ödevlerin değerlendirilmesinin yanı sıra o günkü konuyla ilgili yazı çalışmaları yapılarak ödevler verildi.

Toplam 10+2 hafta sürecek atölyenin son 2 haftasında katılımcılara redaksiyon, editörlük, kitabı yayına hazırlama ve yayın dünyası ile ilgili bilgiler aktarılacak. Projenin devamında katılımcılar proje sonunda ortaya çıkardığı öyküler bir kitapta toplanarak, engelliler yararına satışa sunulacak. (yaraticiyazarlik.net)

Yaratıcı Yazarlık 154 Adet Yazı
Yaratıcı Yazarlık, esasında birçok kişinin kafasındaki yazar imajının kendisidir. Yani kurguladığı veya gerçeğe dayalı bir konuyu kurgulayarak roman, hikaye vb. edebi türde ifade etmen uğraşı. Yaratıcı yazarlar sıklıkla “tıkanma” veya “kısırlaşma” denilen dönemlere girerler. Yazarken zorluk yaşarlar. Bu zamanlarda onlara yol gösterecek teknikler, moral verecek alıntılar ve fikir verecek yerli veya yabancı yazarların deneyimleri bu sitede Türkçe olarak yer alacak.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap!