fbpx

Hikâyede ne kadar karakter gereklidir?

Zümrüt Bıyıklıoğlu

Hikâyede kullanılacak karakter sayısı, olay örgüsüne bağlı olarak artar. Birden fazla olay örgüsü kullanılmışsa -ki bu bizi romana götürür- karakter sayısı da doğal olarak artacaktır. Ortalama bir öykü için üç karakter makul bir sayıdır. Unutmayın, yaratılan her yeni karakter derinleşebilmek için kişisel ilişkilere, kararlara ve eylemlere ihtiyaç duyar; bu da yeni diyaloglar, betimlemeler, karakterin varlığını gerekli kılacak olaylar serisi yaratmak demektir. Amacınız yüz karakterli, bin sayfalık klasik bir Rus romanı yazmak değilse kişi sayısını makul seviyede tutun.

Başkahramanımızın yanına yaratacağınız yan karakterlerin sayısı tamamen anlatmak istediğiniz hikâyeye bağlıdır, en başta buna karar vererek yola çıkmak sizi gereksiz yere yaratılmış karakterlere diyalog yazmaktan kurtarır.

Yeni Başlayanlar İçin Yaratıcı Yazarlık, bibliyon Yayınları, 2. Baskı Nisan 2016, İstanbul s. 37

Yaratıcı Yazarlık 154 Adet Yazı
Yaratıcı Yazarlık, esasında birçok kişinin kafasındaki yazar imajının kendisidir. Yani kurguladığı veya gerçeğe dayalı bir konuyu kurgulayarak roman, hikaye vb. edebi türde ifade etmen uğraşı. Yaratıcı yazarlar sıklıkla “tıkanma” veya “kısırlaşma” denilen dönemlere girerler. Yazarken zorluk yaşarlar. Bu zamanlarda onlara yol gösterecek teknikler, moral verecek alıntılar ve fikir verecek yerli veya yabancı yazarların deneyimleri bu sitede Türkçe olarak yer alacak.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap!