fbpx

John Steinbeck’ten yazarlar için tavsiyeler

steinback

1. Bitirmeyi aklınızdan çıkarın. 400 sayfayı tamamlama düşüncesini boş verin. Her gün bir sayfa yazmaya yoğunlaşın. Bir romanın bitişi, yazarını her zaman şaşırtır.

2. Aklınıza ne gelirse özgürce yazın. İşiniz bitene kadar düzeltme yapmayın, üstünden geçmeyin. Yazılmış bir bölümü elden geçirmek genelde yazmamak için bir bahanedir. Ayrıca metnin başına dönmek, akışı keser.

3. Okurları unutun. Yüzü olmayan, adsız bir okur güruhu her yazarı ölümüne korkutur. Tek bir kişiyi düşünerek yazın, hatta o kişiyi önceden seçin.

4. Bir bölümün daha iyisini yazabileceğinizi düşünüyorsanız o bölümü atlayın ve hepsini yazdıktan sonra o bölüme geri dönebilirsiniz. Bu durumda o bölümün sizin için huzursuzluk yaratmasının nedeninin aslında oraya ait olmaması olduğunu anlayabilirsiniz.

5. Size çok yakın gelen ve çok iyi olduğunu düşündüğünüz sahne yazmaktan kaçının. Çoğunlukla yazma planınızda yeri yoktur.

6. Diyalog yazıyorsanız bağırarak okuyun. Ancak o zaman kulağa nasıl geldiğine emin olabilirsiniz.

 

Yaratıcı Yazarlık 154 Adet Yazı
Yaratıcı Yazarlık, esasında birçok kişinin kafasındaki yazar imajının kendisidir. Yani kurguladığı veya gerçeğe dayalı bir konuyu kurgulayarak roman, hikaye vb. edebi türde ifade etmen uğraşı. Yaratıcı yazarlar sıklıkla “tıkanma” veya “kısırlaşma” denilen dönemlere girerler. Yazarken zorluk yaşarlar. Bu zamanlarda onlara yol gösterecek teknikler, moral verecek alıntılar ve fikir verecek yerli veya yabancı yazarların deneyimleri bu sitede Türkçe olarak yer alacak.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap!