fbpx

Novella ve Kısa Öyküler

Bir romana kıyasla daha kısa olan kitaplara novella ya da kısa roman denir.  …

Bir novella romanın tüm unsurlarını içinde barındırır: Hikaye örgüsü, karakterler, diyalog ve mekanın yanında bir başlangıcı, ortası ve sonu vardır. Ama uzunluğu genelde 20 bin ile 40 bin sözcük arasındadır. Kimi romancılar zaten bu minik başyapıtları yaratmak için yola çıksa da, roman yazmak isteyen birçok yazar adayı sonunda bir novella ile karşı karşıya kalır. 20 bin sözcük yazmakla 100 bin sözcük yazmak arasında dağlar kadar fark vardır.

Günümüz standartlarına göre, ucuz roman döneminin, Robert Heinlein gibi tanınmış yazarları, aslında novellalar yazmıştır. Uzunluk gereksinimindeki değişiklikler 1960’ların sonu, 1970’lerin başı gibi ortaya çıkmıştır. Roman fiyatları tırmanışa geçerken, verdikleri para karşısında okurların beklentisi de artmıştır. Kısa romanlar novellalara dönüşürken, romancılar da daha uzun ve daha karmaşık hikaye örgüleriyle karakterler aramaya başlamıştır.

20 bin sözcüğün altındaki her şey genelde kısa öykü olarak sınıflandırılır. Bu biçim yüz sözcüğe kadar inebilir, buysa günümüzde yıldırım kurgu olarak bilinmektedir. Uzun romanlar okuyacak zamanı olmayan okur için, edebiyattan pay almanın bir yolu da budur. Kısa öykü de, yine, büyük kardeşlerinin tüm unsurlarına sahiptir, yalnızca yağı yoktur. Kısa öyküler sık sık, ya tek yazarın ya da çeşitli yazarların yer aldığı, antolojilerde yayınlanır. Dergiler için iyi bir malzemedirler, bazen de, Ann McCafFrey’nin Ejder serisinde olduğu gibi, daha uzun eserlerin bel kemiğini oluştururlar. Yazar Stephen King, en kısa öyküleri sinema filmleri olarak uyarlanan, fazlasıyla şanslı yazarlardan biridir. Ama kısa öykü yazanların çoğu mali kazançtan çok yazma deneyiminin hazzını tatmak için yazar.

Roman Türleri

İşe yeni başlayan bir yazara romanın ne olduğunu ve nasıl yazılacağını anlatan birçok internet sitesi, kitap ve çalışma grubu vardır. Her yazarın öğrenmesi gereken en önemli şeylerden biri profesyonelliğin önemli olduğudur. Herhangi bir kitapçıya gidip en sevdiğiniz yazarın bir kitabını elinize alın. Aynı türde yazan diğer yazarlarla karşılaştırın. Benzerlikleri görün. Sizin sınırlarınız bunlardır.

Her Yönüyle Roman Yazımı, Joyce ve Jim Lavene

Arkadaş Yayınevi, s.15-18

Yaratıcı Yazarlık 154 Adet Yazı
Yaratıcı Yazarlık, esasında birçok kişinin kafasındaki yazar imajının kendisidir. Yani kurguladığı veya gerçeğe dayalı bir konuyu kurgulayarak roman, hikaye vb. edebi türde ifade etmen uğraşı. Yaratıcı yazarlar sıklıkla “tıkanma” veya “kısırlaşma” denilen dönemlere girerler. Yazarken zorluk yaşarlar. Bu zamanlarda onlara yol gösterecek teknikler, moral verecek alıntılar ve fikir verecek yerli veya yabancı yazarların deneyimleri bu sitede Türkçe olarak yer alacak.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap!