fbpx

Para Dergisi’nden Yaratıcı Yazarlık Dosyası

Haftalık Ekonomi Dergisi Para’nın 7. sayısında Merve Yılmaz imzasıyla yaratıcı yazarlık ve kitap yayınlatma konularını ele alan bir dosya haber yayınlandı.

18 Şubat 2019 pazartesi günü yayınlanan dergide yer alan dört sayfalık haberde, yayınevlerinin kitap yayınlatma süreçleri hakkında editörlerin görüşlerinin aktarıldığı dosyada yaratıcı yazarlık atölyeleri konusunda ise Lüset Kohen Fins, Can Akkiriş ve yaraticiyazarlik.net sitesinin editörü Seyfi Genç’in görüşlerine yer veriliyor.

Türkiye’de yayınevlerinin özellikle kağıt sıkıntısı nedeniyle kitap basımında zor günler geçirdiğini belirten yayınevleri, yeni yerli yazarlara da fırsat vermeye çalışıyor. Para Dergisi’ndeki dosyada görüşlerine yer verilen İthaki Yayınevi’nin Türkçe Edebiyat Editörü Burak Albayrak, kitabını yayınlatmak isteyen yeni yazarların en az altı aylık bir bekleme sürecine hazır olmaları öneriyor.

Epsilon Yayınevi Yayın Yönetmeni Aslı Tunç ise başvuru dosyalarını eposta yoluyla aldıklarını belirterek “Her yıl en az on yeni yazara şans vererek kitaplarını yayınlıyoruz” diyor.

Kendi geliştirdiği eğitim metoduyla yaratıcı yazarlık atölyesi düzenlediğini ve dört yılda yaklaşık bin kişiye eğitim verdiğin belirten bestseller yazarı Lüset Kohen Fins, dergiye verdiği demeçte en büyük korkusunun popüler kültüre kurban edilmek olduğunu açıkladı. Adım Adım Yaratıcı Yazarlık Kitabı’yla yaratıcı yazarlık eğitiminde yerli kaynak arayışına bir nebze çözüm bulan Can Akkiriş ise yazarlığa her yaştan kitlenin ilgili olduğunu belirterek genellikle otuzlu yaşlardaki kişilerin atölyelere katıldığını açıklıyor.

Merve Yılmaz tarafından hazırlanan ve Para dergisinin 7. sayısında yer alan Yaza Yaza Yazarlığa başlıkla haber dosyasında son olarakg örüşlerine başvurulan www.yaraticiyazarlik.net sitesi editörü Seyfi Genç ise yaratıcı yazarlık atölyelerinin Türkiye genelindeki dağılımına değinerek İstanbul’un başta geldiğini, Ankara’daki atölyelerin ise ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu belirterek, “Anadolu’daki kişilerin ulaşabileceği bir atölye yok. Bu nedenle biz de Yaratıcı Yazarlık Kampları aracılığıyla onların da bu eğitimlere, atölyelere ulaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Para dergisinin 7. sayısı 25 Şubat 2018 gününe kadar raflarda yer alacak. (www.yaraticiyazarlik.net/ 18 Şubat 2018)

Yaratıcı Yazarlık 154 Adet Yazı
Yaratıcı Yazarlık, esasında birçok kişinin kafasındaki yazar imajının kendisidir. Yani kurguladığı veya gerçeğe dayalı bir konuyu kurgulayarak roman, hikaye vb. edebi türde ifade etmen uğraşı. Yaratıcı yazarlar sıklıkla “tıkanma” veya “kısırlaşma” denilen dönemlere girerler. Yazarken zorluk yaşarlar. Bu zamanlarda onlara yol gösterecek teknikler, moral verecek alıntılar ve fikir verecek yerli veya yabancı yazarların deneyimleri bu sitede Türkçe olarak yer alacak.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap!