fbpx

Ücretsiz Senaryo Yazımı Dersi

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destekleme Programı çerçevesinde desteklenen ”Beş Şehir’in Peşinde Yazarlık Okulu” Projesi kapsamında 21. ders olan Senaryo Yazımı Dersi herkese açık olarak verilecek.

Yönetmen-Senarist Uğur Akça tarafından verilecek olan ders 5 Mayıs Cumartesi günü 13.30’da başlayacak. Dost Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin Aliya İzzet Begoviç Salonu’nda (İlkadım- Samsun) verilecek olan Senaryo Yazımı dersinde katılımcılara senaryo yazım teknikleri ve senaryoşekilleri anlatılacak.
Yazarlık Okulu bünyesinde şimdiye kadar Yazma Psikolojisi, Yazarların Yazma Nedenleri, Edebiyat ve Şehir, Edebiyat-Felsefe İlişkisi, Edebiyat Sosyoloji İlişkisi, Edebiyat-Psikoloji İlişkisi, Yazarın Yazma Süreci, Edebiyat-Halk Bilim İlişkisi, Edebiyat-Tarih İlişkisi, Edebiyat-Bilim Teknik İlişkisi, Gerçeklik ve Kurgu, Yaratma ve Yazma Cesareti, Olay Örgüsü- Zaman-Mekan gibi konular ele alındı. Senaryo Yazımı dersinden sonraki konu ise Edebi Eser Yazma olarak belirlendi.

Dost Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin yürütücülüğünü üstlendiği, 14-24 yaş aralığındaki gençler ile uygulananan,yazarlık okulu projesinde, yazma konusunda isteği ve yeteneği olan gençler için yazarlık atölyesi oluşturmak, oluşturulan bu atölyede onları Türk ve Dünya edebiyatının seçkin eserleri ve yazarlarıyla tanıştırmak, katılımcı gençlerimizi popüler edebiyatın sığlığından ve zevksizliğinden uzak tutmak, gençlerimizin hayal gücünü, iletişim becerilerini, ikna etme kabiliyetlerini geliştirmek, oluşturulan bu atölyede onların yazma faliyetlerine yön verecek eğitimler almalarını sağlamak, uygulamalar yoluyla yazma faliyetlerini daha disiplinli ve verimli hale getirmek, gençlerimize yaratıcı okuma becerisi kazandırmak, kendilerini daha iyi ifade edebilmelerine olanak sağlamak, Türk dilini ve imkanlarını kavrayarak dil zevkinin gelişmesine yardımcı olmak ve son olarak Projemizde, ülkemizin sanat ve kültür dünyasına, nitelikli, milli ve manevi değerlere saygılı entelektüel nesiller yetişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. (yaraticiyazarlik.net)

Yaratıcı Yazarlık 154 Adet Yazı
Yaratıcı Yazarlık, esasında birçok kişinin kafasındaki yazar imajının kendisidir. Yani kurguladığı veya gerçeğe dayalı bir konuyu kurgulayarak roman, hikaye vb. edebi türde ifade etmen uğraşı. Yaratıcı yazarlar sıklıkla “tıkanma” veya “kısırlaşma” denilen dönemlere girerler. Yazarken zorluk yaşarlar. Bu zamanlarda onlara yol gösterecek teknikler, moral verecek alıntılar ve fikir verecek yerli veya yabancı yazarların deneyimleri bu sitede Türkçe olarak yer alacak.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap!