fbpx

Yazarlardan Gençlere Yazma Tavsiyeleri

6 . Sarıyer Edebiyat Günleri’ne katılan yazarların gençlere yazma önerileri :

İhsan Eliaçık

Bir kimsenin iyi bir yazar olması için öncelikle iki şey yapması lazım . İlki gözleminin kuvvetli olması lazım . İkincisi de iyi okuması lazım. Bu niye böyle? Bu niye böyle? Bunda olan bunda niye yok? Bunlar niye böyle davranıyorlar da bunlar böyle davranıyor diye hayatı gözlemlemek. Eğer bir kimse yazar olmak istiyorsa başkalarının ne yazdığını çokça okumak durumundadır. Okumadan ve gözlem yapmadan gelmez.

Vecdi Çıracıoğlu

Gençler için önce çok okumalarını öneririm tabii. Çok okumanın dışında çok iyi bakmalarını yani bir görme biçimi olarak bakmalarını öneririm. Kendinden önce hem evrensel hem de yerel olarak Ustaların ne yaptıklarını Hayat hikayelerini okumalarını öneririm.

Sait Vedat Uçuk

Yazacakları şeyi yaşamalarını tavsiye ederim. Çünkü afaki olarak düşünülüp de hayal mahsulü olarak yazılan şeylerin hepsi safsatadır. Neticede bir illüzyondan başka bir şey değildir. Ama köklü, gelecekteki yerini daima muhafaza edecek olan eserler yaşanmış olaylardan esinlenen şeylerdir. Mesela bir Jack London, Ernest Hemingway… Neden? çünkü bunlar yaşamışlar. Bizde de Orhan Kemal, Yaşar Kemal Bir Orhan Veli Kanık yaşadıklarını yazmışlardır.

Deniz Özlem Bilgilli

Yazmak gerçekten bir varoluş meselesi. Eli kalem tutan hatta eli olmasa bile ayaklarını da kullanarak hatta eğer hiçbir kası çalışmıyorsa sadece yanak hareketiyle bile konuşan ve yazan insanlar var. İnsanlar her şeyi yazmalılar bence, duygularını düşüncelerini. Ama mutlaka birileriyle paylaşmayı da tercih etmeliler. Özellikle genç yazarlara şunu tavsiye ederim. Hiç cesaretleri kırılmasın, sadece kendileri için bile olsa mutlaka yazmaya devam etsinler.

Işık Öğütçü

Bir kere çok okumalarını tavsiye ederim Hem Türk klasiklerini hem dünya klasiklerini çok okumalılar. İyi kitapları incelemerini ve de Halkın içinde olmaları çok önemli.

Ferhunde Eğiner

Öncelikle bol bol okumalarını tavsiye ederim daha sonra yazdıklarından utanmamalarını tavsiye ederim. Çünkü her yazdığımız en ufak bir not bile ilerde bizi geliştirecek. mutlaka küçük küçük de olsalar Hani eskiden günlük tutardık. Günlük defterlerimiz olurdu. Gene öyle olsun. Bunlar zaman içinde kişiyi yönlendirici ve yazmaya heveslendirici bir şey

Bade Osma Erbayav

Sürekli yazmalarını eğer içlerinde bir ateş varsa. Kendilerini anlatmak. Kafalarındaki dertleri, gönüllerini sıkıştıran şeyleri ,ortaya dökmek istiyorlarsa sürekli yazacaklar ve okuyacaklar. iyi yazar olmanı tek koşulu iyi okumak.

Yaratıcı Yazarlık 154 Adet Yazı
Yaratıcı Yazarlık, esasında birçok kişinin kafasındaki yazar imajının kendisidir. Yani kurguladığı veya gerçeğe dayalı bir konuyu kurgulayarak roman, hikaye vb. edebi türde ifade etmen uğraşı. Yaratıcı yazarlar sıklıkla “tıkanma” veya “kısırlaşma” denilen dönemlere girerler. Yazarken zorluk yaşarlar. Bu zamanlarda onlara yol gösterecek teknikler, moral verecek alıntılar ve fikir verecek yerli veya yabancı yazarların deneyimleri bu sitede Türkçe olarak yer alacak.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap!