fbpx

Bilim Kurgu Öykü Yarışmasına Başvurular Başladı

 Türkiye   Bilişim   Derneği  2018   Bilimkurgu   Öykü  Yarışması‘nı  duyurdu  Bu   yıl   20  kez   düzenlenen   yarışmanın   son   katılım   tarihi   31   Ağustos   2018  Asiye   Bendon  Barış   Emre   Alkım  Bülent   Akkoç  Cem   Kılıçarslan  Kadir   Yiğit   Us  Murat   Başekim , Özgür Tacer, Sedef Özkan, Seda Uyanık, Tevfik Uyar ve Ümit Dağcı‘dan oluşan Seçici Kurul’un titiz bir değerlendirme yapacağı ödüllü  yarışmanın  sonuçları 12 Kasım  2018 ’de açıklanacak.

 

Bilgi ve iletişim için: Ceyhun Atuf Kansu Caddesi 1246. Sokak No: 4/17 Balgat / ANKARA
Tel: +90 (312) 473 8215 web:  www.tbd.org.tr, eposta: [email protected]

Yarışmayla ilgili detaylar şöyle:

“Geleceğe dair söyleyecek daha çok sözümüz var!”

“Yirmi yıllık yolculuğumuzda bize eşlik eden binlerce öyküden öğrendiğimiz bir şey var:  Bilimkurgu  geleceği öngörmekten ibaret değildir. İnsanlığı etkileyen bilimsel bir gelişmeye ya da hayatımızı şekillendiren yeni bir teknolojiye verdiğimiz insani tepkiler, gerçekte kim olduğumuzu ortaya koyar. İşte  Bilimkurgu  gerçek ‘biz’i ortaya çıkaran bir yazın türüdür.

Çünkü Ursula K. LeGuin’in dediği gibi: hikâye anlatıcısı, hakikat anlatıcısıdır. Gerçekliğe en çok yaklaştığımız yer hayal gücümüzü kullandığımız yerdir.

 Bilimkurgunun  merceğinden baktığımızda, dünyamıza çöreklenmiş adaletsizlik, eşitsizlik, şiddet ve tahakküm en çıplak, en yalın halleriyle görünür. İnsanlığı bekleyen tehlikeler kadar daha iyi bir geleceğin umudu da  bilimkurgunun  ufkundadır.  Bilimkurgu  kötülüğü ve umudu gösteren bir büyüteçtir.

Geleceğe dair söyleyecek daha çok sözümüz var. Öyleyse çıkarın büyüteçlerinizi diyoruz.  Bu   yıl  da sizleri yarışmaya davet ediyoruz.”

YARIŞMA KOŞULLARI

1.SONUÇ VE ÖDÜLLER

TBD  Bilimkurgu   Öykü  Yarışması’nın sonuçları 12 Kasım  2018   tarihinde  açıklanacaktır. Ödül olarak birinci gelen yarışmacıya 3000 TL, ikinci gelen yarışmacıya 2000 TL ve üçüncü gelen yarışmacıya da 1000 TL tutarında hediye çeki verilecektir.

2. KATILIM  KOŞULLARI

 • Yarışmaya TBD Yönetim Kurulu üyeleri ile TBD  Bilişim  Dergisi Yayın Kurulu Üyeleri dışında herkes katılabilir.
 •  Öykü  Türkçe yazılmalıdır.
 • Konu kısıtlaması olmamakla birlikte öykülerde bilimkurgusal ögeler aranacaktır.
 •  Öykü  daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.
 • Yarışmaya gönderilmeden önce basılı ya da dijital ortamda yayımlanmış öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.
 • Her yazar yalnızca bir öyküyle yarışmaya katılabilir.
 • Önceki yıllarda birincilik ödülü alan yazarlar yarışmaya katılamaz.
 • Dereceye girecek öyküler içinde seçici kurul tarafından yayımlanmaya değer bulunanlar kitap olarak yayımlanacaktır.
 • Öykülerin internet sitesinde,  Bilişim  Dergisi’nde ya da kitaplaştırılarak yayımlanması için http://www.tbd.org.tr/onayliyorum adresinde bulunan “Onaylıyorum” adlı belgenin yazar tarafından doldurulması ve  bu  belgenin taranarak e-posta yoluyla TBD’ye gönderilmesi gerekmektedir. Onaylıyorum adlı belgeyi TBD’ye göndermeyen yarışmacılar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

3.BİÇİM

 •  Öykü , yaygın olarak kullanılan bir kelime işlemciyle, “12” font büyüklüğünde, “Arial” karakter” seçilerek yazılmalı ve e-postaya ekli bir dosya olarak gönderilmelidir. Düzenlenebilir bir formatta gönderilmeyen (örnek: .pdf) öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Öykünün yer aldığı dosyaya öykünün adı verilmelidir.
 •  Öykü  dosyasının içinde yazarla ilgili hiçbir bilgi olmamalıdır.
 • e-postaya ekli diğer bir dosyanın içinde yazarın açık adı, kısa özgeçmişi, açık adresi ve telefon numarası, ayrıca varsa kişisel web sitesi/blog adresi bulunmalıdır.
 • Yazarların yarışmaya gerçek ad ve soyadlarıyla katılmaları gerekmektedir. Yarışmada rumuz kullanılmamaktadır.
 • Yazarın kimlik bilgilerinin bulunduğu dosyanın adına yazarın adı verilmelidir.
 •  Öykü  en fazla iki bin sözcükten oluşmalıdır.
 •  Bu  biçimsel özellikleri taşımayan öyküler yarışma dışı bırakılacaktır.

4.SEÇİCİ KURUL

 Asiye   Bendon  Barış   Emre   Alkım  Bülent   Akkoç  Cem   Kılıçarslan  Kadir   Yiğit   Us  Murat   Başekim , Özgür Tacer, Sedef Özkan, Seda Uyanık, Tevfik Uyar, Ümit Dağcı

5.ÖYKÜNÜN TESLİMİ

Yapıt,  31   Ağustos   2018   tarihine  dek  bilimkurgu @tbd.org.tr adresine gönderilmelidir. Yarışma dokümanları e-posta ekinde gönderilmelidir.
Dosya transferi ile gönderilen öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir

Yaratıcı Yazarlık 154 Adet Yazı
Yaratıcı Yazarlık, esasında birçok kişinin kafasındaki yazar imajının kendisidir. Yani kurguladığı veya gerçeğe dayalı bir konuyu kurgulayarak roman, hikaye vb. edebi türde ifade etmen uğraşı. Yaratıcı yazarlar sıklıkla “tıkanma” veya “kısırlaşma” denilen dönemlere girerler. Yazarken zorluk yaşarlar. Bu zamanlarda onlara yol gösterecek teknikler, moral verecek alıntılar ve fikir verecek yerli veya yabancı yazarların deneyimleri bu sitede Türkçe olarak yer alacak.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap!