İki aylık aranın ardından…

Nabokov yazarken... İki ayım tam olarak bu şekilde geçti.

Değerli Yaratıcı Yazarlık.net okur ve takipçileri, siteyle iki aydır ilgilenemiyordum. Nedeni ise basit: Ben de yazmak için kenara çekildim!

Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığım roman için iki ay boyunca yoğun olarak çalıştım. Çalışırken tabii kendim de hem sitedeki tekniklerden yararlandım hem de tıkandığım noktalarda tıkanıklığı açmak için hem usta işi kitaplar hem de yaratıcı yazarlıkla ilgili kitapları gözden geçirdim. Bu kitaplardan siteye koymak üzere çeşitli alıntıları da not ettim. İlerleyen günlerde bu alıntıları sizlerle buluşturmaya devam edeceğim.

Kitabı yazarken Nabokov’un da kullandığı ve benim de yaklaşık 10 yıldır kullandığım index card (katalog kartı) metodunu kullandım. (Bu kartlar Amerika’da çok yaygın olmasına karşın Türkiye’de 10 yıl önce hiç yoktu. Bu nedenle kendim matbaadan özel olarak bastırmıştım. Şu anda birkaç firma üretiyor fakat fiyatları fahiş.) Pratik ve benim gibi dikkat eksikliği olan, heyecanla “orayı da yazayım, şu bölümü de yazayım” diye düşünenler ve daldan dala atlayanlar için ideal bir yöntem. Çünkü defter gibi linear bir yazı süreci gerektirmiyor. Bu yöntemin kullanımıyla ve örnekleriyle ilgili bir yazıyı yakında siteye koyacağım.

Bu yöntemin en önemli sorunu kartları sıraya koymak ve düzenlemek için de önemli bir çaba gerektirmesi. Örneğin dün, epeyce vaktimi şimdiye kadar doldurduğum kartları sıraya dizmekle geçirdim. Sonrasında bu kartları kullanarak deftere ilk taslağı hızlıca yazacağım…

iki aylık arada bile sitemize giren, faydalanan ve paylaşan herkese teşekkürler. Bu süreçte Facebook ve Twitter hesaplarımızın takipçileri de azalmak yerine arttı. “Yaratıcı Yazarlık” aramasında Google sıralamamız ise bir ara 2. sıraya kadar çıktı. Birincilik hedefimiz devam ediyor.

Seyfi Genç

YaratıcıYazarlık.Net Editörü

Yaratıcı Yazarlık 86 Adet Yazı
Yaratıcı Yazarlık, esasında birçok kişinin kafasındaki yazar imajının kendisidir. Yani kurguladığı veya gerçeğe dayalı bir konuyu kurgulayarak roman, hikaye vb. edebi türde ifade etmen uğraşı.Yaratıcı yazarlar sıklıkla “tıkanma” veya “kısırlaşma” denilen dönemlere girerler. Yazarken zorluk yaşarlar. Bu zamanlarda onlara yol gösterecek teknikler, moral verecek alıntılar ve fikir verecek yerli veya yabancı yazarların deneyimleri bu sitede Türkçe olarak yer alacak.

Be the first to comment

Leave a Reply

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com