fbpx

Romanda Sözcük ve Sayfa Sayısı ne kadar olmalıdır?

Günümüz romanı sözcük ve sayfa sayısıyla sınıflandırılmaktadır. Çoğu romancı için tamamlanmış bir metnin sözcük sayısı en az 50 bin olmalıdır. Yayıncılar ve yazar ajansları roman uzunluğundaki çalışmaların standart olarak en az 50 bin sözcük olması gerektiği konusunda hemfikirdir.

Öte yandan, ticari baskısı yapılacak metinlerin çoğu da, birden fazla kitaba bölünmediği sürece 100 bin sözcüğü geçmez. Diana Gabaldon’ın zaman yolculuğunda yaşanan aşk hikayeleri gibi, 150 bin sözcüğe kadar çıkan uzun romanlar da vardır. Ama günümüz standardında, ilk romanını yazan bir yazarın bu uzunlukta bir kitap yayınlatabilmesi zordur. Çoğu yazar çalışmasını yayınlatmak umudunu taşıdığından, metninizi 85 bin ile 100 bin sözcük arasında tutmanız en iyisidir. 300 bin sözcüğün altında anlatılamayacak bir hikayeniz varsa, bunu bir üçleme olarak düşünmeniz daha iyi olacaktır.

Çoğu yazar yazdığı sözcük sayısını kontrol etmek için, kullandığı bilgisayar programının sözcük sayma özelliğine başvurur. Kimi yazarlarsa hâlâ eski moda sayfa sayma yöntemini kullanmaktadır. Kişisel bilgisayarlar bilgisayarlar yaygınlaşmadan önce, yani romancılar sözcükleri bir makineye saydırma lüksüne sahip değilken, belli aralık ve kenar boşluğuna sahip bir daktilo sayfasının ortalama 250 sözcük içerdiği varsayılırdı.

Yazarlar için en uygun bilgisayar hangisidir?

Çoğu yazar Macintosh bilgisayarları PC’ye tercih etmektedir. Mac kullanıcıları yaratıcı esnekliğinin daha fazla olduğunu söylerken, PC kullanıcıları kullanımının kolay olduğunu söylüyor. Kısacası, sizin yazarken rahat hissedeceğiniz bilgisayar hangisiyse, o en iyisidir.

 

Her Yönüyle Roman Yazımı, Joyce ve Jim Lavene

Arkadaş Yayınevi, s.15-18

Yaratıcı Yazarlık 154 Adet Yazı
Yaratıcı Yazarlık, esasında birçok kişinin kafasındaki yazar imajının kendisidir. Yani kurguladığı veya gerçeğe dayalı bir konuyu kurgulayarak roman, hikaye vb. edebi türde ifade etmen uğraşı. Yaratıcı yazarlar sıklıkla “tıkanma” veya “kısırlaşma” denilen dönemlere girerler. Yazarken zorluk yaşarlar. Bu zamanlarda onlara yol gösterecek teknikler, moral verecek alıntılar ve fikir verecek yerli veya yabancı yazarların deneyimleri bu sitede Türkçe olarak yer alacak.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap!